Ślub kościelny - rzymskokatolicki
Tu jesteś: ślub >>> ślub kościelny >> rzymskokatolicki
Jeżeli planujemy ślub w kościele pamiętajmy o dużo wcześniejszym ustaleniu jego terminu najlepiej z wyprzedzeniem przynajmniej 6 miesięcznym.
- Na około trzy miesiące przed Ślubem przyszli małżonkowie muszą wziąć udział w obowiązkowych naukach przedmałżeńskich i uzyskać stosowne zaświadczenia.
- Konieczne są również potwierdzenia 2 spowiedzi przyszłych małżonków ( 1 po zapowiedziach, 2 tuż przed ślubem)
- Około miesiąc przed ślubem w parafii w której przystępujemy do sakramentu małżeństwa przedkładamy świadectwa chrztu świętego oraz informację o przyjęciu sakramentu bierzmowania jak również w konieczne do ślubu konkordatowego odpowiednie zaświadczenie z Urzędu Stany Cywilnego o braku przeszkód do zawarcia związku małżeńskiego.
- W dwie kolejne niedziele przed Ślubem w parafiach przyszłych współmałżonków odbywają się zapowiedzi a w przypadku kiedy sakrament udzielany będzie w innej parafii niż ta panny lub pana młodego po zapowiedziach para odbiera zaświadczenie które należy przedłożyć do parafii w której odbywał się będzie ślub.
- Jeżeli któreś z przyszłych współmałżonków jest innego wyznania ( ale ochrzczony) konieczna jest zgoda diecezji na której mieszka osoba ochrzczona. Prośbę tę składamy poprzez parafię w której odbędzie się ślub i występuje o nią proboszcz.
- W przypadku kiedy jedno z przyszłych współmałżonków nie posiada sakramentu chrztu świętego konieczne jest uzyskanie dyspensy, która może wydać biskup, o tę dyspensę występuje wikariusz w imieniu proboszcza parafii.
- Świadkami ślubu kościelnego mogą być osoby pełnoletnie i wyznania rzymskokatolickiego.
- Najczęściej przed lub tuż po ceremonii ślubnej w obecności kapłana para młoda oraz świadkowie wypełniają stosowne dokumenty które parafia przesyła drogą urzędową do właściwej instytucji, dlatego konieczne jest aby osoby te miały ze sobą dowody osobiste.