Ślub kościelny - rzymskokatolicki

 

Tu jesteś: ślub >>> ślub kościelny >> rzymskokatolicki
ślub, kościół

       Jeżeli planujemy ślub w kościele pamiętajmy o dużo wcześniejszym ustaleniu jego terminu najlepiej z wyprzedzeniem przynajmniej 6 miesięcznym.

  1. Na około trzy miesiące przed Ślubem przyszli małżonkowie muszą wziąć udział w obowiązkowych naukach przedmałżeńskich i uzyskać stosowne zaświadczenia.
  2. Konieczne są również potwierdzenia 2 spowiedzi przyszłych małżonków ( 1 po zapowiedziach, 2 tuż przed ślubem)
  3. Około miesiąc przed ślubem w parafii w której przystępujemy do sakramentu małżeństwa przedkładamy świadectwa chrztu świętego oraz informację o przyjęciu sakramentu bierzmowania jak również w konieczne do ślubu konkordatowego odpowiednie zaświadczenie z Urzędu Stany Cywilnego o braku przeszkód do zawarcia związku małżeńskiego.


  4. W dwie kolejne niedziele przed Ślubem w parafiach przyszłych współmałżonków odbywają się zapowiedzi a w przypadku kiedy sakrament udzielany będzie w innej parafii niż ta panny lub pana młodego po zapowiedziach para odbiera zaświadczenie które należy przedłożyć do parafii w której odbywał się będzie ślub.
  5. Jeżeli któreś z przyszłych współmałżonków jest innego wyznania ( ale ochrzczony) konieczna jest zgoda diecezji na której mieszka osoba ochrzczona. Prośbę tę składamy poprzez parafię w której odbędzie się ślub i występuje o nią proboszcz.
  6. W przypadku kiedy jedno z przyszłych współmałżonków nie posiada sakramentu chrztu świętego konieczne jest uzyskanie dyspensy, która może wydać biskup, o tę dyspensę występuje wikariusz w imieniu proboszcza parafii.
  7. Świadkami ślubu kościelnego mogą być osoby pełnoletnie i wyznania rzymskokatolickiego.
  8. Najczęściej przed lub tuż po ceremonii ślubnej w obecności kapłana para młoda oraz świadkowie wypełniają stosowne dokumenty które parafia przesyła drogą urzędową do właściwej instytucji, dlatego konieczne jest aby osoby te miały ze sobą dowody osobiste.Prześlij znajomym:        

Reklamy

Ostatnio na forum

Właściciel serwisu