Oczepiny

 

Tu jesteś: ślub >>> wesele >> Oczepiny
oczepiny, zabawy weselne

       W chwili wybicia północy wodzirej oznajmia gościom, że nadszedl czas oczepin. Zwyczaj ten polega na serii kilku zabaw bądź konkursów. Na początek państwo młodzi rzucają welonem i muszką w kierunku panien i kawalerów aby wyłonić nową "parę młodą" Zabawa ta polega na tym, że panny i kawalerowie ustawiają się za parą młodą bądź w rytm muzyki w kółeczku krążą wokół niej. Świadkowie pomagają zdjąć młodym welon i muszkę, poczym najpierw panna młoda a następnie pan młody rzucają Ci którzy złapią zostają nową parą młodą. Zgodnie ze zwyczajem nowowybrana para powinna ze sobą zatańczyć a nawet na rządanie gości ocałować sie.      Do innych zabaw w czasie oczepin należą między innymi:

Fanty

      Orkiestra wybiera kilka osób tej samej płci. Następnie ustawiane są krzesła, na których osoby te siadają. Ich zadaniem, jest przyniesienie wymienionego przez prowadzących konkurs, przedmiotu. Fanty są zależne od pomysłowości orkiestry. Mogą to być: począwszy od zapałek, zegarków, szminek, pasków od spodni, butów, staników, marynarek i co jeszcze orkiestra wymyśli, przez różnego rodzaju warzywa i owoce, po gaśnice, koła samochodowe i największe garnki z kuchni. Każdy z uczestników musi przynieść taki sam fant a osoba, która zrobi to ostania odpada z gry.

Krzesełka

      Kapela, spośród przybyłych gości weselnych, wybiera kilka par ( 4 - 6 ). Następnie, ustawiane są krzesełka ( o jedno mniej niż wybranych par ) oparciami do siebie. Pary tańczą wokół krzeseł a na podany przez orkiestrę znak, mają usiąść na krzesełkach. Para, która nie będzie miała gdzie usiąść, odpada. Orkiestra odstawia wówczas jedno krzesło i powtarza zabawę. Konkurs trwa do chwili, kiedy na parkiecie pozostanie jedna z wcześniej wybranych par.

Ciasteczka

      W zabawie najczęściej biorą udział trzy pary. Para Młoda, Świadkowie oraz Nowa Para Młoda. Polega ona na tym, że prowadzący ustawiają trzy szeregi krzeseł ( jedno przy drugim ), tak by na jednym komplecie mogła położyć się jedna z pań, na drugim kolejna i trzecim - kolejna. Przy leżących paniach ustawiają się ich partnerzy. Prowadzący zabawę, kładzie na uczestniczkach po trzy ciastka. Panowie mają za zadanie zjeść położone ciastka, bez pomocy rąk. Wygrywa ta para, króra wykona zadanie najszybciej.

Celowanie do bramki

      Orkiestra wybiera kilka par. Panowie stają w jednym rzędzie a panie zwrócone do partnerów twarzami w drugim, jednak są one oddalone o kilka metrów. Prowadzący zabawę, przywiązują mężczyznom, z tyłu do pasków specjalny ciężarek a przed nimi kładą pudełko. Panie stają w rozkroku. Zadaniem panów jest popychanie ciężarkiem pudełka, tak by przekroczyło linię rozstawionych nóg ich partnerki, tak zwaną bramkę. Ten który wykona to najszybciej wygrywa.

Butelka

      W zabawie, podobnie jak poprzednio, bierze udział kilku panów. Do zabawy potrzebna będzie pełna butelka napoju, najlepiej dwulitrowa oraz butelka wódki weselnej i kieliszek. Prowadzący kładzie przed nimi na podłodze plastikową butelkę. Zadanie panów polega na tym, iż siedząc na niej, należy nalać sobie kieliszek wódki weselnej i wypić go. Wygrywa ten, który to zrobi lub ten, króry zrobi to najszybciej.Prześlij znajomym:        

Reklamy

Ostatnio na forum

Właściciel serwisu