Dlaczego warto rozliczyć roczny PIT online

 

Tu jesteś: ślub >>> Dlaczego warto rozliczyć roczny PIT online
ślub

       Roczne zeznania podatkowe przez internet możemy składać już od 2008 roku. Ta forma na początku nie miała zbyt wielu zwolenników, ale z każdym rokiem wzrasta ilość podatników rozliczających pit online, a resort finansów wprowadza nowe możliwości i ułatwienia.

       Oferta Ministerstwa Finansów

       Na początku Ministerstwo Finansów stworzyło możliwość rozliczania przez internet tylko deklaracji pit 37. Wysyłane zeznanie należało podpisać kosztownym i wymagającym zachodu podpisem elektronicznym. O złożeniu deklaracji pit online należało zawiadomić swój Urząd Skarbowy Wymagane było udzielenie pełnomocnictwa dla współmałżonka przy wspólnym rozliczeniu pit online.

       Obecnie możliwe jest rozliczenie przez internet wszystkich rodzajów zeznań podatkowych wraz z obowiązującymi do nich załącznikami. Nie jest wymagane powiadomienie urzędu ani oddzielne pełnomocnictwo dla współmałżonka. Podpis elektroniczny w przypadku podatników będących osobami fizycznymi został zastąpiony zestawem danych autoryzujących. Jak widać zachęty ministerstwa do rozliczania pit online nie są tylko werbalne.

       Najnowszym ułatwieniem jest wprowadzenie usługi PIT PFR, czyli wstępnie wypełnionego zeznania. Na bazie informacji otrzymanych od płatników administracja podatkowa przygotowuje pit podatnika, który wystarczy sprawdzić, uzupełnić i wysłać. Tak przygotowywane są deklaracje pit 37 i pit 38, dostępne od połowy marca.

       Programy do rozliczania pit

       Rozliczenie pit online możemy wykonać przez program dostępny na Portalu Podatkowym Ministerstwa Finansów, albo inny, który znajdziemy w internecie, bardziej nowoczesny, oferujący przyjazne, intuicyjne rozwiązania. Programy udostępniane są przez internet bez żadnych opłat ( dla celów niekomercyjnych). Bardzo często na stronach organizacji pożytku publicznego znajdziemy program, który ułatwi nam przekazanie tej organizacji 1% podatku.

       Przykładem dobrego rozwiązania może być program https://www.pitax.pl/ Łatwe podatki, którego obsługa jest niezwykle prosta. Nie trzeba czytać zawiłych instrukcji, wystarczy odpowiedzieć na pytania dotyczące naszej sytuacji życiowej i podatkowej, aby program sam wybrał odpowiednią deklarację i "podpowiedział" najlepsze rozwiązania, optymalizujące nasz podatek. Szczególną wagę w programie położono na odliczenia ulg podatkowych.

       Po każdej nowelizacji prawa podatkowego program jest aktualizowany, dostosowany do nowo wprowadzanych przepisów i wykonuje wszystkie obliczenia zgodnie z obowiązującymi regułami. Nie trzeba poświęcać czasu na wczytywanie się w zawiłe przepisy podatkowe, sprawdzać aktualnie obowiązujących progów, stawek, limitów. Wbudowany kalkulator policzy wszystko prawidłowo i unikniemy pomyłek.

       Program jest dostępny dla każdego użytkownika sieci internetowej na dowolnym urządzeniu (komputerze, laptopie, palmtopie, telefonie komórkowym). Korzystać z niego możemy o dowolnej porze we wszystkie dni tygodnia. Program jest kompatybilny z systemem e-Deklaracje Ministerstwa Finansów, który jest dostępny przez całą dobę.

       Wypełnione deklaracje wysyłamy elektronicznie do systemu e-Deklaracje.System przekazuje informacje o statusie wysyłki. Otrzymanie statusu 200 oznacza, że wypełnienie deklaracji oraz wysyłka przebiegły bez błędów i możliwe będzie pobranie UPO - Urzędowego Poświadczenia Odbioru, potwierdzającego odebranie deklaracji przez urząd skarbowy online. UPO jest przechowywane w repozytorium systemu e-Deklaracje przez pięć lat Możemy też je pobrać, zapisać na dysku lub wydrukować i przechowywać do okazania w przypadku kontroli.

       PITax.pl Łatwe podatki oferuje nie tylko możliwość bezpłatnego, bezproblemowego i poprawnego rozliczenia deklaracji pit-online, ale też dostęp do obszernej bazy wiedzy podatkowej i pomoc ze strony zespołu doświadczonych ekspertów i doradców podatkowych.

       Podsumowanie plusów rozliczania pit online

       Osoby , które rozliczają pit online zauważają, że plusem takiego rozwiązania jest:

 • oszczędność czasu - szybkie wypełnianie i brak konieczności dostarczenia formularzy do urzędu skarbowego,
 • oszczędność pieniędzy - nie płacimy za przesyłki, dojazdy, za pomoc doradców podatkowych, biur rachunkowych,
 • możliwość złożenia deklaracji w dowolnym czasie ( z zachowaniem ustawowych terminów), nawet po zamknięciu "stacjonarnych" urzędów skarbowych i pocztowych,
 • możliwość rozliczenia z każdego miejsca, gdzie mamy dostęp do internetu,
 • szybszy zwrot nadpłaty, jeżeli taką wykażemy w deklaracji,
 • łatwość wyboru i wypełnianie formularzy - program prowadzi krok po kroku przez wszystkie etapy,
 • możliwość wypełnienia wszystkich rodzajów druków, rozliczenia z małżonkiem lub dzieckiem, skorzystania ze wszystkich ulg,
 • automatyczne sprawdzanie poprawności zeznania przed wysłaniem go do odpowiedniego urzędu skarbowego,
 • poprawność obliczeń (pomyłki mogą się zdarzyć przy wpisywaniu danych),
 • automatyczne korygowanie błędów, jak np. dostosowywanie do obowiązujących limitów,
 • otrzymanie elektronicznie Urzędowego Poświadczenia Odbioru (UPO),
 • możliwość wyboru z wykazu OPP KRS organizacji do przekazania 1% podatku,
 • brak kosztów, gdyż program oraz wszystkie porady w nim zawarte są udzielane darmowo.

       Dostępność programów do rozliczania pit online

       Zaktualizowane zgodnie z najnowszymi przepisami prawa podatkowego programy do rozliczania pit online w sezonie 2016/ 2017 dostępne są już od początku roku w terminach rozliczania pitów, czyli do 2 maja 2017 oraz w późniejszych, gdy nie zdążymy złożyć pit w wyznaczonym czasie albo chcemy dokonać korekty zeznania podatkowego.

      Prześlij znajomym:        

Reklamy

Ostatnio na forum

Właściciel serwisu