Idealny ślub i wesele - organizacja krok po kroku

 

Tu jesteś: ślub >>> Idealny ślub i wesele - organizacja krok po kroku
ślub

       Ślub i wesele to dla każdej Młodej Pary niezapomniane chwile, które powinny przebiegać bez jakichkolwiek zakłóceń. Ten najpiękniejszy dzień w życiu każdej pary pozostaje w pamięci praktycznie do końca życia, dlatego też należy zadbać o to, aby wszystko zostało zaplanowane w najdrobniejszych szczegółach.





       Wielu osobom wydaje się, że planowanie ślubu oraz planowanie wesela to bardzo skomplikowany proces, który pochłania bardzo dużą liczbę godzin. Faktycznie, przygotowania do ślubu są bardzo czasochłonne, jednak posiadając odpowiedni plan działań organizacja tak ważnej uroczystości powinna być nie tylko przyjemna, ale również łatwa. Jeśli jednak nie wiecie, od czego zacząć przygotowania i jak wszystko w odpowiedni sposób rozplanować, zapoznajcie się z przedstawionym poniżej harmonogramem, który krok po kroku pokazuje jak powinny przebiegać przygotowania do tego najważniejszego dnia w Waszym życiu.

       Najważniejszą kwestią związana ze ślubem i weselem jest ustalenie daty planowanej uroczystości. Dopiero wtedy, gdy zostanie podjęta decyzja o dacie, można rozpocząć planowanie tego najpiękniejszego dnia w swoim życiu.

       Krok 1: spotkanie rodziców, ustalenie budżetu, rezerwacja terminów.

       Na około 12 miesięcy przed uroczystością należy zorganizować spotkanie zapoznawcze, które umożliwi rodzicom Pana Młodego i Panny Młodej bliższe poznanie się (o ile oczywiście strony wcześniej się nie poznały lub nie są dobrymi znajomymi). Jest to również świetna okazja do rozmowy na temat organizacji całej ceremonii. Państwo Młodzi powinni przede wszystkim określić czy zależy im na ślubie cywilnym, czy też kościelnym co ma ogromne znaczenie podczas planowania szczegółów uroczystości.

       Kolejną niezwykle istotną kwestią jest ustalenie budżetu uroczystości. Jeśli sytuacja finansowa na to pozwala, można zorganizować huczne wesele, jednak jeśli budżet Państwa Młodych jest ograniczony, to skromna uroczystość będzie najlepszym wyjściem z sytuacji. Podczas ustalania budżetu warto skonstruować wstępną listę gości, która pomoże wyliczyć przybliżony koszt całego przedsięwzięcia. Warto również odłożyć niewielką kwotę pieniędzy (ok. 10% całej sumy) na tzw. nieprzewidziane wydatki, które mogą po drodze niespodziewanie wyskoczyć.

       Ostatnim ważnym elementem, który musi zostać załatwiony to rezerwacja terminu w restauracji oraz kościele/Urzędzie Stanu Cywilnego. Warto również rozejrzeć się za zespołem muzycznym oraz kamerzystą i fotografem, ponieważ osoby te z racji wykonywanego zawodu mają ustalony terminarz swojej pracy już na kilka miesięcy do przodu.

       Krok 2: formalności, ubiór, świadkowie, obrączki, zaproszenia.

       Na około 8 miesięcy przed terminem uroczystości należy udać się do Urzędu Stanu Cywilnego lub kościoła, aby dopełnić wszystkich niezbędnych formalności. W przypadku ślubu kościelnego konieczne jest odbycie kursu przedmałżeńskiego, dlatego też konieczne jest ustalenie z księdzem dogodnego dla wszystkich terminu.

       Natomiast na pół roku przed ślubem zarówno Panna Młoda, jak i Pan Młody powinni zastanowić się nad suknią ślubną oraz garniturem. Zakup wymarzonej sukni to niestety proces wymagający sporego poświęcenia, gdyż konieczne jest idealne dopasowanie nie tylko sukni do figury i osobistych upodobań, ale również do odpowiednich dodatków (welonu, butów, biżuterii oraz bielizny). Bardzo ważne jest również to, aby garnitur Pana Młodego nie konkurował z suknią Panny Młodej, gdyż obydwa stroje powinny tworzyć wspólną kompozycję.

       Kolejnym ważnym krokiem jest wybór odpowiednich obrączek, a także zaproszeń dla gości. Należy również zastanowić się nad wyborem świadka i świadkowej, którzy powinni uczestniczyć w przygotowaniach ślubnych i służyć przyszłym małżonkom pomocą.

       Krok 3: dekoracje, pierwszy taniec, podróż poślubna.

       W dniu ślubu nie może zabraknąć odpowiedniej dekoracji, dlatego też na około 3 miesiące przed uroczystością należy dokonać wyboru tego jakże ważnego elementu. Można w tym celu skorzystać np. z pomocy dekoratorki ślubnej, która ma w tym dosyć spore doświadczenie. Następnie należy zastanowić się nad wyborem piosenki na pierwszy taniec, a także kierunkiem ewentualnej podróży poślubnej.

       Krok 4: ostatnie przygotowania.

       Na 2 miesiące przed ślubem należy wysłać gościom zaproszenia z prośbą o jak najszybsze potwierdzenie przybycia. Jest to ważne przede wszystkim dlatego, iż konieczny jest wybór odpowiedniego menu, dlatego należy stworzyć ostateczną listę gości. Kolejną ważną kwestią jest m.in. wybranie wiązanki ślubnej i kwiatów dla rodziców, wykonanie próbnego makijażu i fryzury, wybór tortu weselnego, a także ustalenie z zespołem muzycznym repertuaru oraz planowanych zabaw.

       Krok 5: wieczór panieński/kawalerski, ostatnie przymiarki.

       W ostatnich dwóch tygodniach należy dokonać ostatecznych przymiarek sukni oraz garnituru (w celu dokonania ostatecznych poprawek), a także zorganizować wieczór kawalerki i panieński, co powinno leżeć w gestii świadków. Natomiast na dzień przed ślubem należy dobrze wypocząć i nabrać sił, gdyż ślub i wesele to dosyć męcząca uroczystość.

      



Prześlij znajomym:        

Reklamy

Ostatnio na forum

Właściciel serwisu